Rozhovor s Honzou Polákem na téma lokality.

" Osobně si myslím, že realitní makléř by se ve své práci měl specializovat na určitou konkrétní lokalitu, tu znát do detailu a nikoli nabízet cokoli a kdekoli, jen aby se mu nějaká nemovitost podařila za každou cenu prodat.

Ing. Jan Polák

Bydliště: Bílovice nad. Svitavou

Věk: 39 let

Stav: ženatý, 3 děti

Praxe v realitách: 6 let

 
HONZADSC03416
 

Moto: Realitní branže vyžaduje mimo jiné dokonalý přehled o vývoji cen při prodeji nemovitostí. Aby makléř mohl nabídnout kvalitní službu, je potřeba mít výborné znalosti trhu.  Od začátku, co se věnuji realitám, se koncentruji na určitou lokalitu. V této lokalitě můžu odpovědně klientům pomoci prodat jejich nemovitost co nejlépe. Jsem vlastně takový regionální makléř. Osobně si myslím, že realitní makléř by se ve své práci měl specializovat na určitou konkrétní lokalitu, tu znát do detailu a nikoli nabízet cokoli a kdekoli, jen aby se mu nějaká nemovitost podařila za každou cenu prodat. Klíčovou výhodou pro majitele nemovitosti je moje schopnost nastavit správnou cenu a vypíchnout výhody a historii lokality.

 

Vypíchnout výhody a historii lokality?

 

Ano, to jsou jedny z klíčových věcí směřující ke zdárnému prodeji nemovitosti. Řadu lidí zaujme nemovitost, ale o lokalitě, ve které se nachází, toho moc nevědí a je na makléři, aby zdůraznil, čím je právě tato lokalita zajímavá a výhodná. Neméně důležitá je i historie lokality – jako makléř potřebujete mít povědomí o tom, co se v dané lokalitě a blízkém okolí prodalo. Já mám přehled úplně o všem, co se prodalo, jak dlouho se to prodávalo a za kolik se to prodalo, to je tedy ta historie.

A pozor historie je důležitým argumentem nejen pro prodávajícího, abychom správně nastavili prodejní cenu nemovitosti, ale je to klíčová informace i pro zájemce o koupi. Příprava podkladů včetně zmíněné historie je zásadní, podklady mám vždy aktuální a maximálně vyčerpávající s vysokou vypovídací hodnotou.

 

Co nastavit cenu výš a potom smlouvat?

 

Podle mě nejsme na rynku :-). Je to o tom, co píšu výše. Pokud chce zájemce smlouvat o ceně, tak nemá dostatek informací a vy mu musíte prokázat, že cena, kterou jste nastavili, má nějakou logiku a oporu. Moje zkušenost je, pokud mám vše dobře připraveno, klient cenu akceptuje. Nějaká dohoda být může, ale ustřelit cenou někam mimo maximálně poškodí nemovitost a majitel na tom může ve výsledku tratit. Často se stane, že i majitelé cenu svého domu podhodnotí, což je samozřejmě také špatně.

 

Jaká je další výhoda lokálního makléře?

 

Mám prověřené klienty, kteří v lokalitě, kde působím, chtějí koupit nemovitost. Důležité je, že je mám prověřené, přesné vím, jakou nemovitost hledají a co je důležité, znám jejich finanční možnosti. Dobré je spárovat nemovitost s ideálním klientem.

 

Co je to ideální klient?

 

Ideální klient je ten, co má zájem koupit a je schopen nemovitost zafinancovat. Nedávno jsem zažil případ, kdy klient – prodávající - měl dva vážné zájemce, každý ho zdržel asi měsíc a oba nakonec neuměli sehnat peníze na koupi. Své klienty mám prověřené a znám jejich možnosti. Mám i klienty, kteří spoléhají pouze na mé služby a nechávají hledání ideálního bydlení jen na mě, pracuji pro ně jako tzv. osobní makléř.

 

Blokovali majitele měsíc?

 

Ano, vždy klientům říkám, že jestli má zájemce vůli koupit, měl by cca do týdne vědět, jestli mu banka půjčí nebo ne.

 

Získání úvěru by mělo být snadné ne?

 

Banky v poslední době přitvrdily. Je zde požadavek na to, aby měl žadatel o úvěr více vlastních prostředků. Potom jsou tu jisté proměnné, které ukáží, zda klient má na to konkrétní nemovitost koupit. Výhodou je, že vím, co si zjistit a neudržuji majitele nemovitosti ve falešné víře, že zájemce koupí. 

 

Takže využití lokálního makléře je pro prodávajícího bezpečné?

 

Nejen pro prodávajícího. Jak jsem psal výše, zájemce přesně ví, jak jsme k ceně došli a cenu akceptuje. Navíc řada majitelů nemá své nemovitosti legislativně v pořádku. Není to jejich vina, protože nemohou některé věci předpokládat. Třeba aktuálně řešíme pasportizaci pro 5 majitelů nemovitostí. Zejména u starších domů, může tato nesrovnalost způsobit to, že jsou neprodejné.

 

Proč neprodejné?

 

Zjednodušeně, když nemáte nemovitost v souladu s katastrem nemovitostí, může se to v nějaké fázi jednání zaseknout. Zažil jsem několik případů, kdy chtěl prodávající s kupujícím uzavřít kupní smlouvu a kouslo se to na tom, že odhadce banky objevil nesrovnalosti. A nastane chvíle, kdy klienti mají vše rozběhlé a neví jak dál, protože banka požaduje uvedení právního a faktického stavu nemovitosti do souladu. Proto je potřeba znát tato úskalí předem a  připravit se na ně.

 

Takže co v kostce od Tebe může klient očekávat?

 

Na začátku kvalitní rozbor a nastavení ceny nemovitosti a prověření právního stavu. Vysvětlím lidem, jak postupovat a samozřejmě nabídnu svoje služby.

 

Další kapitolou jsou reference, které jsou pro mě velmi důležité.

 

Jak získáváš reference?

 

Když člověk delší dobu působí, pracuje v určité lokalitě a má výsledky, dostane se do povědomí lidí. Často se mi stane, že se na mě s prodejem nemovitosti nebo jen s prosbou o radu obrátí známý někoho, komu jsem v minulosti zprostředkoval prodej nebo koupi nemovitosti a který byl s mými službami spokojený.

Rád takovému člověku pomůžu, vysvětlím mu způsob, jakým pracuji a téměř vždy se domluvíme na společné spolupráci.

 

Když je práce zároveň koníčkem, je to fajn

13.6.2017