Prodej nemovitosti bez realitky? Lákavé, ale nemusí se vyplatit

30.1.2017

​Provize z prodeje nemovitosti vyplácená realitním kancelářím se pro mnohé prodávající jeví jako částka, o kterou prodávají levněji. A přitom by nemuseli, kdyby se služeb realitní kanceláře vzdali a co jde, zařídili si sami. Při troše organizačních schopností se toto rozhodnutí zdá na první pohled velmi rozumné. Bohužel, cesta samostatného prodeje nemovitosti s sebou často nese náklady, o kterých jsme na jejím začátku nepřemýšleli. Což ovšem není jediné riziko – bez kvalitního a profesionálního servisu často naletíme nespolehlivým, insolventním nebo jinak podvodným kupcům.

Provize z prodeje nemovitosti vyplácená realitním kancelářím se pro mnohé prodávající jeví jako částka, o kterou prodávají levněji. A přitom by nemuseli, kdyby se služeb realitní kanceláře vzdali a co jde, zařídili si sami. Při troše organizačních schopností se toto rozhodnutí zdá na první pohled velmi rozumné. Bohužel, cesta samostatného prodeje nemovitosti s sebou často nese náklady, o kterých jsme na jejím začátku nepřemýšleli. Což ovšem není jediné riziko – bez kvalitního a profesionálního servisu často naletíme nespolehlivým, insolventním nebo jinak podvodným kupcům.

Nákup i prodej nemovitosti jsou v životě každého člověka povětšinou velkými událostmi. A to nejen z finančního, ale také emocionálního hlediska. To, na co se realitní trh dívá jako na prostý zdroj příjmu, je pro drtivou většinu aktérů nejen investicí, ale velkým životním krokem. I proto je bezproblémový průběh více než žádoucí.

Hromada času, stresu, ale i peněz

Většina z nás si uvědomí, kolik je s prodejem nemovitosti práce, až když se do něho pustí na vlastní pěst. Takový prodej může probíhat v relativním klidu pouze za předpokladu, že máte na všechno hodně času a pevné nervy. Protože hned na začátku zjistíte, že právní servis, který je potřeba zajistit, je jen špička ledovce.

Na první nesnáze můžeme narazit hned při přípravě bytu, domu či jiné nemovitosti vůbec k inzerci. Asi by bylo vhodné nějaké jiné aranžmá? A jak pořídit kvalitní fotky? Vždyť přece ty prodávají především, no ne? Když už máme uspokojivé fotky, začínáme s psaním samotného textu inzerátu. Na to je nejvhodnější se inspirovat právě u nějaké renomované realitní kanceláře, protože na všechny informace relevantní pro potenciálního kupce, si asi jen tak nevzpomeneme.

A pak přichází první zádrhely – jak stanovit cenu, jestli smlouvat, a kde a jak vlastně inzerovat? Online nebo v tisku? Nebo obojí? A jaké s tím jsou spojené poplatky? Jak se udržet na předních místech? A v případě péče o zájemce – jak organizovat prohlídky, jak si na ně udělat čas, jak jim zajistit všechny informace a dokumenty? No a v neposlední řadě je velmi podstatné také si případné zájemce nějak prověřit, jestli jsou schopni vůbec nemovitost financovat a jak.

Můžete absolvovat desítky prohlídek, na které si nezřídka budete muset vzít volno z práce, komunikovat se zájemci, dodávat podle jejich přání informace, výpisy (co budete dělat, když si nějaký zájemce bude chtít zjistit případná věcná břemena na nemovitost, její bezdlužnost atd.?)...

A souběžně řešit právní stránku věci. Nechat sepsat kupní smlouvu, která by rozhodně neměla být dělaná na koleni, přece jen, většinou nejde o malé částky. Nebo bude třeba i smlouva o smlouvě budoucí? Dále je třeba zajistit bezpečnost financování, komunikovat s finanční institucí, zařídit advokátní úschovu peněz. A pak máme stěhování, katastr nemovitostí, přepisy služeb a mnoho a mnoho dalších třešinek na dortu.

Realitka vyřeší standard, nadstandard i nestandard

To, co nám připadá jako práce na několik měsíců, stres na několik životů a to vše ještě s nejistým výsledkem a nepředvídatelnými náklady, může být pro ostříleného profesionála běžnou záležitostí. Za předpokladu, že si vybereme z nabídky všemožných zprostředkovatelů kvalitní, renomovanou a vhodnou realitní kancelář, můžeme si ušetřit neskutečné množství práce.

Jakmile si v realitní kanceláři vyjednáte výši provize, je třeba vědět, co všechno je v ní zahrnuto. V ideálním případě by nám realitní kancelář měla vedle administrativního servisu poskytnout také záruky bezpečí veškerých transakcí, plný advokátní servis od poradenství po vyhotovení neprůstřelných smluv i výše zmíněnou advokátní úschovu. V rámci poradenství by měla realitní kancelář jednat vždy ve vašem zájmu – prodat, koupit nebo pronajmout co nejvýhodněji. K tomu je třeba samozřejmě znalost legislativy, administrativy, daňové a finanční problematiky. To oceníte zejména v případech, kdy se vaše nemovitost a její prodej vymykají běžnému schématu.

Velmi podstatným benefitem využití realitní kanceláře je jednoduše pohodlí celé akce – nebudete muset vyřizovat desítky telefonátů a emailů denně, nebudete si muset lámat hlavu s odhadem ceny nemovitosti a její propagací na relevantních kanálech, solventností kupců ani zajišťováním dokumentace a financování.

Realitní kancelář umí oslovit velký počet lidí, ale vám dodá jen ty, kteří reálně připadají v úvahu.

I naše realitka je jednou z prvních vlaštovek nového věku realitních kanceláří. Důvěryhodnost, dobré reference a prvotřídní servis jsou teprve základem pro kvalitní služby. Vycházet vstříc reálným potřebám, potížím a specifikům jednotlivých klientů vyžaduje velký přehled nejen na trhu s nemovitostmi, ale také reálné povědomí o tom, co všechno s prodejem nebo koupí nemovitosti souvisí v běžném životě každého z nás.

Shrnutí: Prodej nemovitosti s realitní kanceláří

Výhody:

Vše pohodlně
Poradenství v mnoha ohledech
Ušetřený čas
Vyšší cena pro majitele
Prohlídky bez starostí
Vyšší zacílení na ty pravé kupující a jejich výběr
Zajištění financování a právního servisu
Bezpečnost celého prodeje – vaše finance jsou chráněné

Nevýhody:

Teoretické vyšší finanční náklady pro kupující
Potenciální volba špatné realitní kanceláře
Nemáte výběr nového majitele tak úplně ve svých rukou
 

http://reality.idnes.cz/sdeleni

Reference

Reference pro makléře: Ivana Látalová

Chtěl bych poděkovat ze perfektní servis Vaší RK a služby makléřky paní Ivany Látalové. Prodával jsem garáž a nejen, že byla prodána rychle, ale vše proběhlo přesně tak, jak bylo domluveno. Celý..

REFERENCE PRO MAKLÉŘE ING. JAN POLÁK

Pane Poláku, děkuji Vám za veškerou pomoc, ochotu a profesionální přístup při koupi bytu v Jedovnicích. Spolupráce s Vámi byla velmi příjemná. Jakub Dvořák, Jedovnice

REFERENCE PRO MAKLÉŘE ING. JAN POLÁK

Koupi našeho domu v Brně Obřanech nám pomohl realizovat realitní makléř Ing. Jan Polák z realitní kanceláře Artoss - profesionální přístup, vše probíhalo dle domluvy a tak, jak bylo slíbeno. Můžeme..