Osvobození přilehlých pozemků od DPH při jejich prodeji neprošlo

6.4.2017

Poslanecká sněmovna 4. dubna schválila tzv. daňový balíček a to v původním znění, odmítla tedy pozměňovací návrhy senátu. Podle senátního návrhu by se při prodeji pozemků měly zdaňovat pouze ty pozemky, na kterých stojí stavba.

Dále byl poslaneckou sněmovnou odmítnut návrh senátu na zúžení definice stavebního pozemku – stavební pozemek by byl pouze takový, na kterém by bylo možné postavit stavbu pevně spojenou se zemí (samozřejmě na základě stavebního povolení nebo souhlasu s ohlášením stavby). 

Informace o DPH při prodeji pozemků platné od 1.1.2016 – stav, který díky výše uvedenému zamítnutí senátního návrhu bude platit i nadále – najdete v článku Základní informace o prodeji nemovitých věcí z pohledu DPH od roku 2016 – viz zde.

.

Další změny schválené v "balíčku novel":

Daň z příjmů u OSVČ - snížení limitu pro možnost využití výdajového paušálu

V rámci tohoto daňového balíčku bylo schváleno snížení limitu u OSVČ (osob samostatně výdělečně činných), které při výpočtu základu daně z příjmů využívají místo skutečných výdajů tzv. paušální částku danou procentem z jejich příjmů. Dosavadní výše limitu 2 miliony korun příjmů za rok, kdy lze ten způsob uplatnění výdajů využít, byla tato hranice snížena na 1 milion korun.

Zvýšení slev na dani na děti

Součástí schválených daňových změn je také navýšení slev na druhé dítě (o 2.400 Kč) a na třetí a každé další dítě o 3.600 Kč ročně.

Účinnost: Všechny tyto schválené novely daňových zákonů budou předány k podpisu prezidentovi republiky, účinné budou 15 dní od zveřejnění ve Sbírce zákonů.

Zdroj: Asociace realitních kanceláří ČR

Reference

REFERENCE PRO MAKLÉŘE ING. JAN POLÁK

Touto cestou děkuji společnosti ARTOSS realitní kancelář, s.r.o., zejména však za komplexní realitní činnost při prodeji našeho rozestavěného RD v Hostěnicích, kterou pro nás zajistil realitní makléř..

Reference pro makléře: Ing. Pavel Paulen

Bál sem se využít služeb realitek obecně neb jsem slýchal spousty negativních ohlasů, ale pan Paulen nám ukázal, že existují i slušní a ochotní lidé v tomhle odvětví. Pomohl nám i v celkem netypickém..

REFERENCE PRO MAKLÉŘE ING. JAN POLÁK

Na jaře 2019 jsme začali řešit prodej rodinného domu v lokalitě vzdálené 140 km od města Brna. Zpočátku jsme měli velké obavy, jak tento prodej zvládneme, neznalost oboru a velká vzdálenost, měli..