Opravdu nepotřebujete využívat služeb realitních kanceláří?

27.4.2017

Chcete koupit, prodat, najmout či pronajmout byt či jinou nemovitost? Seznamte se s důvody kdy a proč je dobré obracet se na odborníky v oboru. Řada z vás, kteří potřebujete prodat či koupit nemovitost, např. byt či rodinný domek, si položí otázku, zda tento obchod uskutečnit vlastními silami nebo se obrátit na realitní kancelář.

 Koupit či prodat nemovitost se na první pohled může zdát jako jednoduchá záležitost bez velkého rizika. Co musí člověk, který chce např. prodat svůj byt sám, tj. bez pomoci zprostředkovatele, učinit:

  •  zorientovat se v cenách bytů dané velikosti v příslušné lokalitě a stanovit reálnou prodejní cenu,
  • -zpravidla pomocí inzerce hledat zájemce o koupi bytu, vyjednávat s nimi o podmínkách prodeje včetně prohlídek bytu,
  • vybrat nejlepší nabídku, dohodnout se s kupujícím o konečné ceně a dalších podmínkách prodeje,
  • zajistit sepis kupní smlouvy, která by měla jednak všechny potřebné náležitosti, aby ji Katastr nemovitostí akceptoval a provedl vkladem změnu vlastníka bytu a současně, aby smlouva neobsahovala žádná ustanovení, která by v případě sporu byla pro něj nevýhodná
  • řešit daňové aspekty obchodu (daň z převodu nemovitostí, popř. daň z příjmu)
  • dohodnout se s kupujícím o způsobu úschovy kupní ceny po dobu vkladového řízení na Katastru nemovitostí

 Poslední uvedený bod je zvláště citlivou otázkou. Ke změně vlastníka  nemovitosti nedochází jako např. u movitých věcí podpisem, resp. nabytím účinnosti kupní smlouvy, ale vkladem do Katastru nemovitostí. Zde je zpravidla nejlepší řešení,  aby peníze  kupujícího byly uloženy do doby uskutečnění vkladu do Katastru nemovitostí u třetí osoby (notář, advokát, banka). Kdo však chce ušetřit na poplatcích za tuto úschovu riskuje, že posléze nebude mít ani peníze ani nemovitost. K této velmi politováníhodné situaci může dojít i z dalších důvodů.

 Toto jsou však jen některá rizika, která jsou s obchodováním s nemovitostmi spojena. Jak se tedy rozhodnout, chcete-li prodat či koupit nemovitost (totéž platí i o pronájmech), když  pochybujete o solidním a profesionálním jednání realitních kanceláří, popř. nevíte, jak tu správnou realitní kancelář najít?  V takovém okamžiku je nutné si položit minimálně tyto otázky: je mi znám celý postup, tj. všechny jednotlivé fáze uvažovaného realitního obchodu; jsem schopen je sám zvládnout; jsou mi známa rizika, kterým je třeba se vyhnout či  alespoň minimalizovat možnost, že se uskuteční; jsem přesvědčen, že dosáhnu lepších podmínek koupě či prodeje (cena aj.) ?  Pokud si nejste zcela jisti kladnou odpovědí na tyto otázky, měli byste se  rozhodně obrátit na realitní kancelář.

 V tom případě je pak nutné  jako první řešit otázku, jak najít tu správnou, tedy realitní kancelář, která obchodování s nemovitostmi rozumí, její makléři jednají nejen na vysoké profesionální úrovni, a zároveň  se chovají solidně vůči svým klientům. Nejlepším vodítkem při výběru  realitní kanceláře jsou kladné reference od jejích klientů, které vy zároveň znáte a jejich stanovisku důvěřujete. Nejsou-li takové reference k dispozici, je vhodné si v kanceláři sjednat informativní schůzku, všímat si v jakém prostředí a atmosféře realitní makléři pracují, způsobu jednání s vámi i dalšími klienty, seznámit se s návrhem (vzorem) jejich zprostředkovatelské smlouvy, tj. smlouvy mezi touto realitní kanceláří a jejich klientem. Jedním z důležitých vodítek při výběru realitní kanceláře je její případné členství v profesním sdružení realitních makléřů, dražebníků a správců nemovitostí – Asociaci realitních kanceláří České republiky (ARK ČR).

zdroj: www.arkcr.cz

ARTOSS realitní kancelář, s.r.o. je řádným členem Asociace realitních kanceláří ČR. Svoje služby nabízíme pro prodávající a pronajímatele zdarma. 

Sjednejte si nezávaznou schůzku s naším makléřem - kontakty na makléře

Reference

REFERENCE PRO MAKLÉŘE ING. JAN POLÁK

Prodej RD v Bílovicích nad Svitavou, nám skvěle zrealizoval realitní makléř Ing. Jan Polák z realitní kanceláře ARTOSS. Má profesionální přistup, velký přehled, vyřeší každý problém a jako člověk je..

REFERENCE PRO MAKLÉŘE ING. JAN POLÁK

Prodej nemovitosti zprostředkovával realitní makléř Ing. Jan Polák z realitní kanceláře Artoss. Po skvělých doporučeních na jeho osobu jsem se rozhodl obchod zrealizovat právě s ním. Musím jen..

Reference pro makléře: Ing. Ivo Nedbálek

Do nedávna jsme se starali o veškeré naše nemovitosti a podnájmy osobně s manželokou. Nicméně po zkušenostech s touto realitní kanceláří resp. jejím zástupcem panem Nedbálkem jsme přehodnotili názor...