O šmejdech v realitách

Občas se dočtu o šmejdech z realitek, (zejména v posledních týdnech jich pár proběhlo na novinkách a mluví o tom i mí známí), podívám se do komentářů a je zjevné, že každej realitní makléř je šmejd. Možná je to tak, ale šmejdovství je o lidech, najdou se všude, ve všech oborech a činnostech. Třeba i někteří z těch, co to teď čtou jsou šmejdi. Ale pak se podívám na komentáře k jiným článkům a je jasný, že lidi co se pouští do diskuzí zkritizují úplně každýho a otázkou je, jestli mají zameteno před vlastním prahem.

Jinak co se týče pisálků z poslední doby, neuvádí jediné konkrétní jméno a název podvodné realitky, takže takovým článkem nikomu nepomůžou.

Sám jsem dělal v oboru měření a regulace a jeden z důvodů, proč jsem šel do realit byla moje nespokojenost se službami, když jsem sháněl nemovitost pro sebe.

My děláme reality v menším počtu makléřů s týmem kvalitních právníků a daňového poradce, nejsme šmejdi a práci odvádíme tak, aby obchod dopadl bezproblémově a jak nejlépe umíme. A mohu říct, že je na trhu dost průšvihových případů. Člověk, který se v oboru nepohybuje je nepozná.

Jsou jednoduché případy, právně nekomplikované, ale dobrému obchodu může významně pomoci znalost trhu. Pokud makléř dělá svoji práci jako bokovku, pak tuto znalost nemá a mít nemůže. Takže občas klientům prodáme nemovitost i za víc, než původně chtěli a není to náhoda. Jde o fakta, přípravu, podložené informace a slušnou argumentaci.

Pak jsou právně složitější případy, které mohou skrývat závažné problémy, které se navenek ani nejeví, jako jsou Insolvence, spornosti, nezapsané exekuce, nájemní smlouvy, daňové věci, probíhající soudní spory, zajišťovací smlouvy atd.

Některým klientům jsme pomohli, aby nepozbyli peníze, nebo jsme je zastavili, když už měli statisíce pryč a chystali se pustit mnohem více. Tito lidé měli svoje právníky, ale přesto naletěli. I právník nemusí vychytat vše anebo spoléhá na to, že kupující o problémech ví a zase je to jen o lidech. Taky jsme udělali několik chyb, ale tím jsme se posunuli a naučili problémy předvídat a vyhnout se jim.

Někteří klienti svěří svůj byt do prodeje někomu jen za to, že dostanou zdarma tablet nebo mobil.....

Někteří prodávající trvají na tom, aby makléř pomlčel o technických nebo právních vadách….

Takže závěrem, ze zkušenosti vím, že šmejdi jsou mezi makléři, ale také mezi prodávajícími i mezi kupujícími, právníky, lidmi z banky a občas jedna, či druhá strana dělá nelegální věci nevědomě. Proto byste měli mít po ruce člověka, který Vám pomůže eliminovat riziko a dělá svou práci dobře, toť vše.

Ing. Pavel Paulen

jednatel společnosti Artoss realitní kancelář, s.r.o.

3.3.2016

Ing. Paulen Pavel