Co nám přinesl rok 2016 v oblasti hypoték?

2.2.2017

V roce 2016 se na hypotečním trhu událo několik změn a bylo překonáno mnoho rekordů. V průběhu celého roky klesaly sazby hypoték, rostly jejich objemy a k tomu přibyly regulace ze strany ČNB a nový zákon o spotřebitelském úvěru. Co nám to tedy přineslo?

V roce 2016 se na hypotečním trhu událo několik změn a bylo překonáno mnoho rekordů. V průběhu celého roky klesaly sazby hypoték, rostly jejich objemy a k tomu přibyly regulace ze strany ČNB a nový zákon o spotřebitelském úvěru. Co nám to tedy přineslo?

Průměrná úroková sazba

Začátek roku 2016 byl plný očekávání, jestli bude pokračovat pozvolný pokles průměrné úrokové sazby. Očekávalo se, že sazba narazí na své pomyslné dno a odrazí se směrem vzhůru, což se ale nakonec nestalo. Místo toho přišel poměrně výrazný pokles, který způsobil, že průměrná úroková sazba roku 2016 dosáhla hodnoty 1,87 %.

Sazba začínala v lednu na hodnotě 2,06 % a postupem času se dostala až na momentální hranici, která byla v prosinci 1,77 %. Pokles už je ale opravdu jen velice mírný a dá se očekávat, že se v blízké době úplně zastaví.

Údaje vyplývají z výroční zprávy Fincentra Hypoindex, které hodnotí vývoj cen hypoték v čase.

Počet a objemy sjednaných hypoték

I v tomto ohledu byl rok 2016 rekordní. Za celý loňský rok si lidé sjednali celkem 114 550 hypotečních úvěrů, což je nejvíce od roku 2003, kdy Fincetrum Hypoindex hypoteční trh sleduje. Oproti roku předchozímu bylo sjednáno o 10 tisíc úvěrů více.

Objemy překonaly snad všechna očekávání. Celkově si lidé za rok 2016 půjčili 225,809 miliard korun k čemuž pomohl zejména listopad, kde bylo půjčeno necelých 30 miliard. Pro srovnání, v roce 2015 byla sjednaná částka o 35,389 miliard menší.

Celý článek naleznete zde: http://reality.idnes.cz/sdeleni/co-nam-prinesl-rok-2016-v-oblasti-hypotek-dyj-/

Reference

REFERENCE PRO MAKLÉŘE ING. JAN POLÁK

S prodejem naší nemovitosti jsem byl velice spokojený. Veškerá jednání na jedničku. Zejména hodnotím vysokou kvalitu prohlídek, které vedl náš realitní makléř Ing. Jan Polák z realitní kanceláře..

Reference pro makléře: Ing. Jan Polák

Člověk na pravém místě s mnoha znalostmi realitního trhu a dané lokality to je realitní makléř Ing. Jan Polák, který nám zprostředkoval koupi úžasného domu se 100%-ním profesním i lidským přístupem...

REFERENCE PRO MAKLÉŘE IVANA LÁTALOVÁ

Prostřednictvím realitní kanceláře Artoss zastoupené paní Látalovou jsem prodávala v Brně dům a kupovala byt. Byla jsem velmi spokojená s jejím vstřícným přístupem a ochotou ve všem poradit a pomoci,..